AcasăSTIRIZilele Icoanei la muzeul din Deva

Zilele Icoanei la muzeul din Deva

Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva vă invită să participaţi, în zilele de 22 şi 23 noiembrie 2014, la o serie de manifestări care se vor derula şi în clădirea Magna Curia, în cadrul celei de-a V-a ediţii a evenimentului intitulat Zilele Icoanei.

Acţiunile, organizate de Episcopia Devei şi Hunedoarei şi Grupul Sfântul Ioan Damaschin, în colaborare cu Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, vor debuta sâmbătă, la ora 16.00, la sediul MCDR situat în Palatul Magna Curia, cu vernisajul expoziţiei tematice „Concepte în arta bizantină”, expoziţie a cărui curator este Sorin Albu. În aceeaşi zi, începând cu ora 17.00, Grupul Sfântul Ioan Damaschin şi Grupul Deisis vor susţine în Sala Şemineului un concert de muzică bizantină.

Duminică, 23 noiembrie 2014, începând cu ora 09.30 sunteţi aşteptaţi la Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Deva, în timpul căreia răspunsurile la strană vor fi date tot de grupurile Sfântul Ioan Damaschin şi Deisis.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Adrian Negrila pe EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
Gaina Constantin pe EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
ce e prostia Regiunea Timis-Hateg? pe Regiunea Vest? Poate Timiș-Hațeg
anonimul pe Mircea-Molot
un cetatean responsabil pe Controale sanitare în şcoli
un cetatean responsabil pe Mostră de necivilizație la Banpotoc