AcasăSPORTHunedoara, de neoprit

Hunedoara, de neoprit

Trupa pregătită de Marius Opric îşi netezeşte drumul spre liga secundă. Hunedorenii s-au impus pentru a opta oară la rând, 0-3, în deplasarea de la Sighetu Marmaţiei şi sunt la opt puncte distanţă de ocupanta locului doi, CS Oşorhei. Deşi au străbătut mai bine de 350 de kilometri, „negru-albaştrii” s-au descurcat admirabil în faţa penultimei ocupante, după un meci pe care l-au dominat autoritar. Ionuţ Radu (41) a reuşit al doilea său gol la rând, Ciprian Pepenar (66) pe cel de-al patrulea în actuala stagiune, iar Flavius Nicula (83) pe primul în tricoul Hunedoarei, la chiar debutul său în acest sezon. Gruparea patronată de Alina State va juca, sâmbătă, de la ora 14.00 cu Şoimii Pâncota, în ceea ce va fi penultima partidă disputată acasă în acest tur.

Jiul Petroşani, în cădere liberă

Conjudeţeana Hunedoarei nu se poate lăuda cu acelaşi parcurs. Elevii lui Sedecaru au pierdut, 1-2, cu Olimpia Satu Mare, la capătul unui meci în care doar ultima jumătate de oră a fost demnă de consemnat. Dragoş a spart gheaţa primul în minutul 60, Tudorache a reaprins flacăra speranţei pentru alb-negrii, însă Miculaş a trimis toate punctele în Maramureş când mai erau doar cinci minute din timpul regulamentar. Jiul bifează al doilea eşec la rând şi cade până pe nouă în clasament, cu nouă goluri marcate, nouă primite şi tot atâtea puncte, după… nouă jocuri. Runda viitoare, jiuliştii se vor deplasa la Sebiş.