AcasăSPORTEmoţii pe final, victorie numai bună

Emoţii pe final, victorie numai bună

BC Timişoara a transpirat serios pentru punctele din jocul cu BCM Piteşti, unul din „naşii” bănăţenilor în sezonul trecut. Bănăţenii au trecut cu 82-76 de piteşteni după un meci în care emoţiile de final n-au lipsit din program. Vizitatorii au început mai bine disputa din sala „Constantin Jude”, iar la pauza mare elevii lui Tudor Costescu se aflau în avantaj, 25-18. Gazdele au refuzat însă să mai treacă prin chinul de anul trecut cu argeșenii, reușind un sfert 2 de senzație, în care au marcat 31 de puncte, care le-a permis să intre în avantaj la cabine cu un ecart de cinci lungimi, 49-44. În partea secundă, piteștenii au reușit să recupereze diferența, stabilind scorul după 30 de minute de joc la 65-65, astfel că totul avea să se decidă în ultimul sfert. Oaspeții au reușit să se mențină aproape până în ultimele două minute, atunci când bănățenii, mai preciși de la linia de libere, au reușit să se distanțeze și să-și asigure două puncte extrem de importante. Robert Sarovic a fost cel mai bun om al timişorenilor. Sârbo-germanul a marcat 18 puncte, fiind, de altfel, singurul „leu” cu un procentaj bun de la distanță (3 din 4 la „trițe”). L-au urmat: Jovanovic – 12 (procentaj 100% la libere – 8 din 8), Archie – 11, Johnson – 10, Popescu – 9, Djerasimovic – 9, D. Andrei – 1 și Căpușan – 1.  „Un meci foarte greu. Am jucat din nou sub presiune, știind că avem deja două înfrângeri și eram obligați să câștigăm. De aceea partida a fost foarte dificilă pentru noi, iar scorul foarte strâns până în final. Am avut un început moale și în plus au fost multe probleme de joc. I-am lăsat să alerge, să arunce, le-a ieșit, ceea ce le-a și dat un plus la încredere. Ne-a încurcat puțin și stilul lor de joc înzonă”, a declarat la final Pedrag Badnjarevic.