Bănăţenii şi-au pus în cap să câştige al treilea joc la rând în Liga Naţională. Au parte de o misiune relativ simplă, deoarece pe parchetul Sălii „Constantin Jude” poposesc, astăzi, cei de la CSŞ Giurgiu, o grupare mult slăbită în ultima perioadă.
După ce a învins Mediașul și a trecut la limită de Timba, în derby-ul local de sâmbătă, BC Timișoara caută cea de-a treia victorie la rând, în fața formației din Giurgiu. Echipa de la Dunăre vine după o victorie la 13 puncte cu penultima clasată, BC Perla Harghitei, însă are un lot mult subțiat față de prima parte a campionatului, antrenorul Bryan Terrell bazându-se în acest moment doar pe trei jucători străini.
„Ne propunem să jucăm bine încă din startul meciului, ca să nu le permitem adversarilor să încerce victoria aici. Pentru noi este important să continuăm seria de succese și să obținem un loc bun pentru play-off. Vom fi atenți și motivați, pentru că am văzut de multe ori în acest campionat că rezultatele sunt imprevizibile, iar echipele din zona inferioară a clasamentului încearcă să arate un baschet cât mai bun. Este adevărat că Giurgiu a rămas cu doar trei jucători străini, însă asta nu înseamnă că le vom acorda mai puțină atenție sau mai puțin respect”, a declarat Jovanovic.
Partida BC Timișoara – CSS Giurgiu se va disputa astăzi, cu începere de la ora 19, în sala „Constantin Jude”.