AcasăSTIRIHUNEDOARAAutostrada Orăștie-Sibiu ar putea fi gata în aprilie 2013

Autostrada Orăștie-Sibiu ar putea fi gata în aprilie 2013

Dacă porțiunea de autostrada de la Deva până la Orăștie este deja aproape finalizată – autoritățile susținând că va fi dată în exploatare chiar pe finalul acestui an – ei bine, lucrările pe porțiunea dintre Orăștie și Sibiu nu sunt nici ele rămase în urmă. Se pare că tronsonul de 82 de kilometri lungime are toate șansele să  fie dat în folosință la finalul lunii aprilie 2013.

Autostrada Orăştie-Sibiu este împărţită în patru loturi de execuţie :
– Lot 1: km 0+000 – 24+110 – constructor Strabag. Valoarea ofertei câştigătoare este de 551 milioane lei.

– Lot 2: km 24+110 – 43+855 – constructor asocierea Straco Grup -Studio Corona. Valoarea ofertei câştigătoare 377,7 milioane lei.

– Lot 3: km 43+855 – 65+965 – constructor Impregilo SpA. Valoarea ofertei câştigătoare 604,7 milioane lei.

– Lot 4: km 65+965 – 82+070 – constructor asocierea Astaldi SpA-Euroconstruct Trading 98-Astalrom. Valoarea ofertei câştigătoare este de 484,8 milioane lei.

Pe traseul autostrăzii sunt în execuție mai multe lucrări de complexitate mare (tunele și viaducte), lucrări necesare în condițiile în care pe multe porțiuni terenul este foarte instabil din cauza stratului freatic aflat la suprafață. Constructorii au fost nevoiți să găsească soluții tehnice care să depășească problemele de instabilitate a solului, astfel că, spre exemplu, în zona localității sibiene Aciliu este aproape finalizat un viaduct impresionant cu o lungime ce depășește un kilometru. Viaductul de la Aciliu are o înălţime maximă de 77 de metri, are 12 piloni, iar lăţimea totală a celor două benzi este de 13 metri. Pe traseul autostrăzii Orăștie-Sibiu este in construcție și un tunel cu o lungime de 340 metri pe Dealul Săcelului.

sursa fotografii: utilizatori Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Adrian Negrila pe EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
Gaina Constantin pe EXPONATUL LUNII IULIE LA MCDR
ce e prostia Regiunea Timis-Hateg? pe Regiunea Vest? Poate Timiș-Hațeg
anonimul pe Mircea-Molot
un cetatean responsabil pe Controale sanitare în şcoli
un cetatean responsabil pe Mostră de necivilizație la Banpotoc