AcasăSPORTAl cincilea succes la rând pentru „Lei”

Al cincilea succes la rând pentru „Lei”

BC Timișoara a izbutit a cincea victorie la rând în campionat, după ce au trecut, fără emoții, 91-66 de BC Perla Harghitei. După două jocuri cu iz de Europa, elevii lui Badnjarevic s-au distrat cu modesta formație din Harghita conducând din primul și până în ultimul rând. Alb-violeții n-au întâmpinat emoții în fața gazdelor, victoria conturată rapid permițându-i lui Predrag Badnjarevic să le ofere minute tuturor jucătorilor înscriși pe foaia de joc. Doar primul sfert a fost mai echilibrat, BC Timișoara conducând la capătul primelor 10 minute cu 24-20. Până la pauza mare, „leii” au luat viteză, distanțându-se la 20 de puncte în momentul intrării la cabine, 33-53. Acesta a fost, de altfel, sfertul decisiv, în cea de-a doua jumătate a meciului alb-violeții reușind să-și mai mărească ecartul cu cinci lungimi, fără să forțeze. Cel mai bun marcator al lui BC Timișoara a fost Zlatko Jovanovic, cu 19 puncte, urmat de Jelenic – 18, Djerasimovic – 15, Sarovic – 12, Popescu – 10, Archie – 6, Căpușan – 4, Johnson – 4, Andrei – 3.